Jdi na obsah Jdi na menu

2024: rok bodu zvratu?

17. 1. 2024

0.jpg

Hra s čísly

Byl prý jednou jeden matematik, který údajně vynalezl šachovou hru a představil ji svému králi. Král byl hrou zaujat a vyzval matematika, aby stanovil svou odměnu. Matematik požádal o zrna pšenice a pomocí šachovnice vypočítal množství. Chtěl, aby bylo na první pole umístěno jediné zrnko pšenice a poté zdvojnásobeno na každém dalším poli. Na druhém poli tedy byla dvě zrnka, čtyři na třetím, osm na čtvrtém, a tak dále.

Králi se zdála žádost skromná a souhlasil. Což by asi udělal kdekdo, pokud by nedomyslel matematiku exponenciálního růstu. Ve chvíli, kdy byla deska zpola zakryta (na 32. čtverci), byl již počet zrnek enormní a dosahoval přes čtyři miliardy. Jak se políčka stále zaplňovala, čísla se astronomicky zvětšovala. Na 64. čtverci dosáhlo celkové množství zrnek pšenice 18 446 744 073 709 551 615, tedy asi 18,4 kvintilionů.

O jakou hromadu obilí se jednalo? Průměrná hmotnost zrna pšenice je asi 50 miligramů nebo 0,00005 kilogramu. 18 446 744 073 709 551 615 zrn x 0,00005 kilogramu = 922 bilionů kilogramů. Vzhledem k tomu, že v metrické tuně je 1 000 kilogramů, odpovídá to asi 922 miliardám metrických tun. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství byla světová produkce pšenice v posledním roce asi 761 milionů metrických tun. 922 miliard metrických tun potřebných pro pokrytí šachovnice je asi 1 211násobek roční celosvětové produkce pšenice. I kdyby králi patřila veškerá pšenice na zeměkouli, trvalo by mu přes dvanáct století, než by matematikovi vyplatil jeho odměnu.

Tato historka ilustruje překvapivě velké číslo, které je výsledkem exponenciálního růstu, i když začíná něčím tak malým, jako je jediné zrnko pšenice. Naše vnímání se ovšem s takto dramatickým nárůstem vypořádává jen velmi obtížně.

Představte si, že sedíte na velkém sportovním stadionu, který je zcela vodotěsný. Doprostřed stadionu se umístí jediná kapka vody a množství vody se pak každou minutu zdvojnásobí. Zpočátku se růst zdá pomalý. Vody si možná ani nevšimnete, dokud nebude téměř pozdě. Řekněme, že trvá 48 minut, než se stadion naplní. Ve 47 minutě by byl stadion zaplněn jen z poloviny a ve 46 minutě jen ze čtvrtiny a tak dále. Ve chvíli, kdy si uvědomíte přítomnost vody, jste jen pár minut od utonutí.

Tyto příklady se používají pro ilustraci síly exponenciálního růstu. Věci se mohou zdát pod kontrolou nebo zvládnutelné po dlouhou dobu. Pak je dosaženo inflexního bodu a situace se rychle stává dramatickou a narůstá do nepředstavitelných měřítek. Exponenciální růst je koncept, který je pro člověka zpočátku klamný. Jsme více zvyklí rozpoznávat lineární postupy než exponenciální vzorce. To je přesně důvod, proč většina lidí nechápe, co by mohlo být nejdůležitějším finančním trendem roku 2024.

 

Dluhová spirála

Ray Dalio je jedním z nejúspěšnějších světových manažerů hedgeových fondů. Jeho výsledky jsou dány schopností získat správný obraz situace ve velkém měřítku a monitorovat převládající trendy. Nedávno řekl toto: „Jsme v bodě, kdy si půjčujeme peníze na zaplacení dluhové služby. Máte stále rychlejší růst dluhu než růst příjmů, což znamená, že dluhová služba zasahuje do vašich výdajů. Zároveň chcete utrácet i nadále. Takže je potřeba se stále více zadlužovat a cyklus se zrychluje. Nyní jsme blízko inflexního bodu."

Dalio varuje před výbušnou povahou dluhové situace americké vlády. Můžeme to vidět na následujícím diagramu od The Heritage Foundation. Dobře ilustruje Daliův názor na dosažení okamžiku zvratu. Stojí za zmínku, že graf jde pouze do roku 2022 a od té doby problém výrazně akceleroval.

1.png

Finanční pozice vlády USA se po desetiletí postupně zhoršuje. V raných fázích exponenciálního růstu nedochází k výrazným změnám, a tak není divu, že mnoho lidí je spokojených. Celou dobu se mluví o problému s dluhy a nic se vlastně neděje. Nyní se však blíží bodu zlomu. Americká vláda si půjčuje peníze, aby zaplatila úroky z peněz, které si již půjčila. Politici přidávají další dluhy, aby vyřešili problémy předchozího dluhu. Tím dochází k tvorbě opakující a zesilující se dluhové smyčky. Celkový dluh neroste lineárně, ale exponenciálně. Každé účetní období přidává více úroků k dlužné částce, což vyžaduje více půjček a způsobuje vyšší úrokové náklady.

Jak ukazují příklady exponenciálního růstu pšenice na šachovnici a vody na stadionu, k dramatickému vývoji dochází velmi rychle po dlouhém období pomalého procesu. Trvalo 48 minut, než voda naplnila stadion, ale výrazně se projevila až v posledních několika minutách. Podobně dluh americké vlády během desetiletí nenápadně rostl, ale nyní se zvyšuje neuvěřitelnou rychlostí. Dalio tvrdí, že USA jsou blízko inflexního bodu, kdy růst dluhu exploduje do dříve nepředstavitelných úrovní.

Níže je uveden graf úrokových nákladů federální vlády USA. Zdá se, že voda na stadionu už je viditelná.

2.png

Bohužel většina lidí netuší, jak špatně mohou věci dopadnout, když americká vláda zkrachuje, natož jak se připravit. Pravděpodobně uvidíme ohromnou volatilitu na finančních trzích, která by mohla zdecimovat životní úspory mnoha lidí a jejich penzijní aktiva. Ale řeč není jen o krachu akciového trhu nebo kolapsu měny. Je to něco mnohem většího, s potenciálem navždy změnit strukturu společnosti. Vytvořila se ekonomická situace, jakou jsme nikdy předtím neviděli, a všechno to ukazuje na vážnou krizi v mnoha oblastech. Existuje riziko masivního přesunu bohatství od střadatelů k parazitické třídě – politikům, bankéřům a těm, kdo jsou s nimi spojeni.

Tolik z článku Nicka Giambruna na stránkách International Man (https://internationalman.com/help/welcome/). Mnozí si možná pomyslí něco o malování čertů po zdech. Podobně jako babylonský král Belsazar, když poslouchal výklad proroka Daniela, co že to znamená ten divný nápis objevující se na zdi hodovní síně: Mene, mene tekel, ufarsin…

Zatím většina z nás vodu na stadionu nepozoruje, tak snad máme ještě trochu času se připravit.  

Detailnější analýzu Raye Dalia si můžete přečíst zde: https://www.linkedin.com/pulse/2024-pivotal-year-brink-ray-dalio-fwgie/ 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář