Jdi na obsah Jdi na menu

Tři pravidla tvorby bohatství

4. 9. 2023

S trochou nadsázky se říká, že pravidla jsou k tomu, aby se porušovala. Ve filmu Working girl (Podnikavá dívka) vysvětluje hlavní hrdinka: „Můžete si dovolit respektovat pravidla, pokud jste nahoře. Když se tam ale snažíte dostat, nezbývá, než některá ignorovat.“

Při tvorbě majetku se však vyplatí následovat ověřené zásady:

  1. Zajistit si dostatečný příjem, aby z něj bylo možno
  2. Vyčlenit volné cash flow, jehož účelem je
  3. Investovat

Mnozí se možná pousmějí nad naivní jednoduchostí těchto principů. Pravdou však zůstává, že jsou prověřené časem a fungují. A také, že převážná většina lidí se jimi neřídí. Někteří z nevědomosti, mnozí kvůli obtížím při jejich realizaci.

Průzkumy finanční gramotnosti nevypadají moc růžově. Ze zdroje https://thedailyupside.cmail20.com/t/t-e-zkdve-jixjluryh-v/ víme, že:

V roce 2017 vydalo Global Financial Literacy Excellence Center svůj první P-Fin Index, tj. průzkum s 28 otázkami, který slouží jako barometr finanční gramotnosti dospělých v USA. Pokrývá témata jako půjčování, spoření, spotřeba, mzdy, informační zdroje, investování, pojištění a chápání rizika. Od vzniku studie byly výsledky obecně špatné. Podle nejnovějších zjištění dokázali Američané správně odpovědět pouze na 48 % otázek, přičemž:

  • Mezery ve finanční gramotnosti se šíří napříč pohlavími, rasami, etnickými skupinami a generacemi, i když jsou obzvláště akutní u mileniálů (narozených mezi lety 1981 a 1996) a Gen Z (1997 až 2012), kteří správně odpověděli pouze 37 % a 30 %. z otázek.
  • Velmi znepokojivou je skutečnost, že lidé dosáhli zvláště nízkého skóre v pochopení rizika. V průměru bylo správně zodpovězeno pouze 35 % těchto otázek.

clipboard-1.jpg

Centrum zjistilo, že ve srovnání s finančně gramotnými je u ostatních třikrát větší pravděpodobnost, že budou omezováni dluhy, čtyřikrát větší pravděpodobnost potíží vyjít s penězi, a sedmkrát větší pravděpodobnost, že v týdnu stráví 20 hodin nebo více přemýšlením o problémech s penězi.

Takový průzkum z Česka nemáme k dispozici, lze však předpokládat, že výsledky by byly podobné nebo horší.

Vedle vlastní neznalosti je velkou brzdou při budování majetku ekonomické prostředí. Podle článku Jak moc nás stát odírá? Den daňové svobody ukazuje, že brzy bude hůř! (https://finmag.penize.cz/penize/442947-jak-moc-nas-stat-odira-den-danove-svobody-ukazuje-ze-brzy-bude-hur) věnujeme 45% pracovního úsilí ve prospěch státu. Samo o sobě je toto číslo hrozivě vysoké, k tomu je ovšem nutno připočíst inflaci, která je rovněž formou zdanění. Její průměrná meziroční míra aktuálně činí 14,3% (https://www.czso.cz/csu/czso/inflace_spotrebitelske_ceny). Celkově si tak letos stát ukousl z naší produktivity téměř 60%. A na lepší časy ze zatím neblýská ani vzdáleně, viz článek Ke stále ještě nekončící inflaci (https://www.klaus.cz/clanky/5224). Možná by stálo za to omezit výdaje přebujelého erárního molocha, to však naše chrabré úředníky ani nenapadne. Raději zatnou sekeru ještě hlouběji do futer svých poslušných občanů: Česko je nejrychleji se zadlužující země v EU, nedokáže zkrotit výdaje, uvedl NKÚ (https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cr-je-nejrychleji-se-zadluzujici-zeme-v-eu-40442408).

S tímhle asi mnoho nesvedeme; ať jsme zvolili koho chtěli, výsledkem byl, až na drobnou výjimku, vždycky schodek rozpočtu:

clipboard-2.jpg

https://tradingeconomics.com/czech-republic/government-budget

Pokud někdo pochyboval o existenci černých děr, toto je jasný důkaz.

Jednoduchá logika velí v časech konjunktury shromažďovat přebytky, které pomůžou v době recese. Ta většinou nastává, když se inverze výnosové křivky vrací do kladných hodnot.

clipboard-3.jpg

https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y

Podle současného propadu křivky do minusu, který je nejvýraznější od osmdesátých let, můžeme očekávat opravdu silný hospodářský útlum. Ten samozřejmě znamená nižší výběr daní. Jaká asi bude reakce administrativy na nepříznivý vývoj finanční rozvahy? Jako v pohádce: „Generál X zná jen jednu strategii – obětovat levé křídlo. Co uděláme my? Obětujeme obě křídla!“ Je-li současné zdanění nedostatečné, je třeba daně ještě zvýšit. Více k tomu v komentáři Alexandra Tomského Na cestě do recese (https://www.novinky.cz/clanek/komentare-komentar-na-ceste-do-recese-alexander-tomsky-40441308).

Tato ekonomická stupidita bude pokračovat až do bodu, kdy se stane pro mnoho lidí nesnesitelnou a nastanou tendence stav věcí radikálně změnit. Což není radostná perspektiva. Revoluce jsou víc než jen nepříjemné a nepohodlné; jsou extrémně nebezpečné. Francouzská revoluce v roce 1789 byla způsobena finančním kolapsem francouzské vlády. Bylo dobré sesadit Ludvíka XVI., ale věci se nezlepšily; naopak s Robespierrem a pak Napoleonem se situace ještě zhoršila. Zhroucení carského režimu v Rusku v roce 1917, zbankrotovaného 1. světovou válkou, se zprvu zdálo být dobrou zprávou. Jenž pak přišel Lenin a další bolševici, jejichž ekonomické „úspěchy“ jsou legendární. V Německu připravilo zničení německé marky v roce 1923 půdu pro nacisty.

Za těchto okolností je rozumné posilovat svou finanční gramotnost a řídit investiční portfolio s ohledem na současné domácí i světové hospodářské prostředí a směr jeho dalšího vývoje. Státní finance ovlivníme jen nepatrně. Své vlastní však můžeme mít ve svých rukou, a nebo ne. Podle vlastního rozhodnutí.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář